Mitologia marzycieli – streszczenia mitów

Wszyscy mamy marzenia. Pragnienia, które chcielibyśmy spełnić za wszelką cenę. Marzenia dają nam możliwość ucieczki przed szarą nieraz codziennością i monotonią. Marząc, możemy stać się kimkolwiek chcemy i znaleźć się gdziekolwiek pragniemy. Dla ich realizacji poświęcilibyśmy niemal wszystko. Dzieje się jednak bardzo często tak, że mimo ogromnego trudu nasze pragnienia i sny przegrywają walkę z otaczająca nas rzeczywistością, a wielkie poświęcenie okazuje się daremnym.

W literaturze również można znaleźć wiele takich historii. Ich bohaterami są niepoprawni marzyciele i idealiści, tacy jak: mitologiczny Ikar, romantyk Kordian, doktor Judym, czy Cezary Baryka, którzy dla realizacji swoich marzeń poświęcają bardzo wiele. Jednak brutalne realia, w jakich żyją, okazują się być zupełnie odmiennie od świata marzeń i pragnień bohaterów, a za próby ich spełnienia przychodzi im gorzko zapłacić, gdyż są one tylko złudzeniem w świecie jakim, żyją.

W mitologii (http://mitologia.klp.pl/ser-375.html) pierwowzorem marzyciela był Ikar, bohater ,,Mitu o Dedalu i Ikarze”. Ten młody chłopiec marzył o tym, aby wznieść się do chmur, przełamać ograniczenia, poznać, co nieznane. Zapomniał jednak, że podczas realizacji marzeń obowiązują ziemskie prawa. Kiedy Dedal, jego ojciec, zbudował skrzydła, aby mogli wydostać się z labiryntu, by być wreszcie wolnymi, Ikar poczuł, że jego sny się spełniają. Niestety, fantazje tak go zaślepiły, że stracił zdrowy rozsądek. Wbrew woli ojca wzniósł się na ulepionych z wosku i piór skrzydłach za blisko słońca. Wosk rozpuścił się pod wpływem promieni słonecznych i chłopiec spadł w zabójczą toń wodną. Swą lekkomyślność przypłacił życiem.

„Mit o Dedalu i Ikarze” jest opowieścią zawierającą w sobie połączenia wielu przeciwieństw. Ukazuje ona postrzeganie życia przez Ikara jako zabawę, fantazję, marzenie. Ikar płaci życiem za chwile przyjemności, ale umiera z poczuciem realizacji swoich pragnień i snów. Przeciwieństwem tych poglądów jest spojrzenie na świat Dedala: rzeczywiste, pełne doświadczenia i rozwagi, a także dojrzałości i cierpienia.

Ikar był zaślepiony swoimi pragnieniami wzbicia się ponad chmury i nawet nie pomyślał, że jego marzenia w konfrontacji z rzeczywistością tj.: prawami fizyki, grawitacją, mogą się dla niego skończyć śmiercią. Marzenia o wysokich lotach młodzieńca przeszły do historii i w dalszym ciągu przejawiają się w niektórych wątkach m.in. literackich. ,,Ikarowe loty” oznaczają, według „Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, zbyt śmiałe plany i pragnienia, które zazwyczaj kończą się tragedią